Γλέντι παραμονής Αφέντη Χριστού | Feast of Lord Christ - Traditional Cretan night

03/08/2018 15:08

“Γλέντι παραμονής Αφέντη Χριστού” Παραδοσιακή κρητική βραδιά - Συγκρότημα Βασίλη Σταυρακάκη - Συμμετέχει το χορευτικό συγκρότημα του Συλλόγου Βουλισμένης
Επιμορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Βουλισμένης
Αύλειος χώρος Δημοτικού Σχολείου Βουλισμένης / Ώρα 22.00 / Είσοδος: ***********

"Feast of Lord Christ" Traditional Cretan night
Educational Cultural Association of Voulismeni
Primary School, Voulismeni village / Time 22:00 / Entrance: ***********

Επιμορφωτικός Πολιτιστικός Σύλλογος Βουλισμένης

Αύλειος χώρος Δημοτικού Σχολείου Βουλισμένης / Ώρα 22.00

"Feast of Lord Christ" Traditional Cretan night

Educational Cultural Association of Voulismeni

Primary School, Voulismeni village / Time 22:00

Ανάβαση στην κορυφή ‘Αφέντης’

31/07/2018 16:04

Την Κυριακή 5 Αυγούστου, ο Ορειβατικός Σύλλογος Αγίου Νικολάου διοργανώνει απογευματινή πεζοπορία, με την καθιερωμένη ανάβαση στη κορυφή ‘Αφέντης’ της Δίκτης, με το ομώνυμο ξωκλήσι.
          Η πεζοπορία μας θα ξεκινήσει βόρεια του οροπέδιου της Λαπάθου (περιοχή Στάνη Βοσκού) από υψόμετρο 1.250μ και θα ανηφορίσουμε προς την κορυφή σε υψόμετρο 2.141μ. Θα παρακολουθήσουμε τον Εσπερινό στο μικρό πετρόκτιστο ξωκλήσι του Αφέντη Χριστού και θα θαυμάσουμε την πανοραμική θέα (από το Ηράκλειο μέχρι την Ιεράπετρα, τον Ψηλορείτη και τα Λευκά ΄Όρη). Στη συνέχεια θα κατηφορίσουμε με κατεύθυνση το οροπέδιο του Ομαλού στη Σύμη. Σε παραδοσιακή ταβέρνα στη Σύμη θα απολαύσουμε νυκτερινό δείπνο (με τα επίσης καθιερωμένα συμιακά φασολάκια).
Απαραίτητη η δήλωση συμμετοχής στο τηλέφωνο του αρχηγού. Για την μετάβαση μας στην περιοχή ‘Στάνη Βοσκού’ είναι απαραίτητα αυτοκίνητα jeep 4X4, οπότε πρέπει να γίνει ο σχετικός προγραμματισμός.
Επίσης όσοι συμμετέχουν θα πρέπει να έχουν πέρα από τα συνηθισμένα (ορειβατικά μποτάκια, μπατόν, σακίδιο, αρκετό νερό, αντηλιακό, καπέλο, σνακ) και ζεστό αντιανεμικό μπουφάν (χαμηλή θερμοκρασία λόγω υψόμετρου τη νύχτα) και φακό (η επιστροφή θα γίνει νύχτα).
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: από Άγιο Νικόλαο, από την οδό Καραμανλή 24 (S/M Βασιλόπουλος) στις 14:00 το μεσημέρι της Κυριακής. Επιστροφή στον ΄Αγιο Νικόλαο στις 01:00 περίπου.
ΑΡΧΗΓΟΣ: Κλώντζας Λεωνίδας (τηλ. 6944782507)
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΟΡΕΙΑΣ: 4,5 ώρες (χωρίς τις απαραίτητες στάσεις), 2,5 ώρες ανάβαση και 2 κατάβαση
ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ-ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: στο blog του Συλλόγου pezopories.blogspot.gr

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Ο Σύλλογος μας συμμετέχει επίσης στη διοργάνωση του Ε.Ο.Σ Λασιθίου, με ανάβαση στην κορυφή ‘Αφέντης’, την Δευτέρα 6 Αυγούστου. Αναχώρηση στις 04:30 το πρωί από το οροπέδιο Λιμνακάρου. Περισσότερες πληροφορίες στη σελίδα του Ε.Ο.Σ Λασιθίου στο facebook.

ΑΡΧΗΓΟΣ: Κλώντζας Λεωνίδας (τηλ. 6944782507)

ΟΡΟΙ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ-ΕΞΟΠΛΙΣΜΟΣ: στο blog του Συλλόγου pezopories.blogspot.gr

The Jungle Bunch

31/07/2018 15:54

The Jungle Bunch (original title)
“Η Ζουγκλοπαρέα”, Μεταγλωττισμένο, παραγωγής 2017, διάρκεια 97’, Γαλλική ταινία, κωμωδία - περιπέτεια - κινούμενα σχέδια, σε σκηνοθεσία Νταβίντ Αλό
Υπόθεση: Όταν διαλύονται οι Ήρωες, η ομάδα που προστάτευε τη ζούγκλα, ο μικρός Μόρις, ένας πιγκουίνος που νομίζει πως είναι τίγρη, συγκροτεί τη Ζουγκλοπαρέα και προσπαθεί να σώσει το δάσος του από το πονηρό κοάλα Ιγκόρ.
Προβολές: Πέμπτη 2 - Δευτέρα 6 Αυγούστου & Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018
Κινηματοθέατρο REX / Ώρες: 20.40 / Είσοδος: 5€ Γεν.

The Jungle Bunch (original title)

Προβολές: Πέμπτη 2 - Δευτέρα 6 Αυγούστου & Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018

Κινηματοθέατρο REX / Ώρες: 20.40 / Είσοδος: 5€ Γεν.

Αναδρομή Εικαστική έκθεση | Flashback Art Exhibition

31/07/2018 00:04

“Αναδρομή” Εικαστική έκθεση Αλέξανδρου Αλεξανδράκη
Εγκαίνια Παρασκευή 3 Αυγούστου 2018, Ώρα 21.00
Δημοτική Πινακοθήκη Αγίου Νικολάου / Ώρες λειτουργίας: 11.00-14.00 & 19.30-22.30 / Είσοδος: Ελεύθερη

“Flashback” Art Exhibition by Alexander Alexandrakis
Opening Friday August 3rd, 2018 - Time 21:00
Agios Nikolaos Municipal Gallery / Opening hours 11:00-14:00 & 19:30-22:30 / Admission free

“Αναδρομή” Εικαστική έκθεση Αλέξανδρου Αλεξανδράκη

Εγκαίνια Παρασκευή 3 Αυγούστου 2018, Ώρα 21.00

“Flashback” Art Exhibition by Alexander Alexandrakis

Opening Friday August 3rd, 2018 - Time 21:00

Mamma Mia! Here We Go Again

23/07/2018 15:52

Mamma Mia! Here We Go Again (original title)
“Mamma Mia! Here We Go Again” παραγωγής 2018, διάρκεια 114’, Αγγλική-Αμερικανική ταινία, κωμωδία - μιούζικαλ, σε σκηνοθεσία Ολ Πάρκερ με τους Λίλι Τζέιμς, Αμάντα Σέιφριντ, Κριστίν Μπαράνσκι, Ντόμινικ Κούπερ, Τζούλι Γουόλτερς, Πιρς Μπρόσναν, Κόλιν Φερθ, Στέλαν Σκάρσγκαρντ, Άντι Γκαρσία, Σερ, Μέριλ Στριπ
Υπόθεση: Δέκα χρόνια μετά την παγκόσμια εισπρακτική επιτυχία Mamma Mia! που ξεπέρασε τα 600 εκατομμύρια δολάρια, βρισκόμαστε ξανά στο νησί Καλοκαίρι, με τη Σόφι (Αμάντα Σέιφριντ), την κόρη της Ντόνα (Μέριλ Στριπ), να αναλαμβάνει να δώσει νέα πνοή στο ξενοδοχείο και οι θρυλικές «Dynamos» μάς ταξιδεύουν σε παρόν και παρελθόν μέσα από τα πολυαγαπημένα τραγούδια των ΑΒΒΑ!
Προβολές: Πέμπτη 26 Ιουλίου - Δευτέρα 30 Ιουλίου & Τετάρτη 1 Αυγούστου - Δευτέρα 6 Αυγούστου & Τετάρτη 8 Αυγούστου 2018
Κινηματοθέατρο ΧΡΙΣΤΙΝΑ / Ώρες: 22.15 / Είσοδος: 5€ Γεν.

Mamma Mia! Here We Go Again (original title)
Comedy - Musical, 2018 | 1h 54min | Christina Movie Theatre | Admission: 5€ General
Summary: Five years after the events of Mamma Mia! Η ταινία (2008), Sophie learns about her mother's past while pregnant herself.
Director: Ol Parker
Stars: Lily James, Amanda Seyfried, Meryl Streep
Showtimes: Thursday 26/7 - Monday 30/7 & Wednesday 1/8 - Monday 6/8 & Wednesday 8/8/2018
Time: 22:15

Mamma Mia! Here We Go Again (original title)

Κινηματοθέατρο ΧΡΙΣΤΙΝΑ / Ώρες: 22.15 / Είσοδος: 5€ Γεν.

Director: Ol Parker

Stars: Lily James, Amanda Seyfried, Meryl Streep