Πεζοπορία στο φαράγγι της Κριτσάς

17/12/2019 11:22

Την Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 2019 ο Ορειβατικός Σύλλογος Αγίου Νικολάου διοργανώνει εύκολη κυκλική πεζοπορία στο φαράγγι της Κριτσάς.
Η πεζοπορία μας θα ξεκινήσει απ’ το πάρκινγκ της Κριτσάς. Θα διασχίσουμε τα γραφικά σοκάκια της συνοικίας ‘Κουκίστρες’ του χωριού και μετά από σύντομη πορεία σε στενό κατηφορικό μονοπάτι θα φτάσουμε στην είσοδο (στόμιο) του φαραγγιού (‘Χαυγά’). Το φαράγγι είναι εντυπωσιακό με κάθετα βραχώδη πρανή, σε μερικά σημεία τόσο στενά που εύκολα ακουμπάς και τις δυο πλευρές απλώνοντας τα χέρια σου. Στη συνέχεια το φαράγγι «απλώνει» και γίνεται πιο πράσινο. Θα προσπεράσουμε την πρώτη έξοδο προς Λατώ και θα συνεχίσουμε ως τα όρια της περιοχής Ταπών. Εκεί κάνουμε μικρό διάλειμμα κι επιστρέφουμε από παλιό μονοπάτι που συνέδεε παλιά τις Τάπες με την Κριτσά. Ενδεχομένως ανάλογα τη διάθεση και τον καιρό να επιχειρήσουμε την επιστροφή μέσω Ταπών και οικισμού Μαργέλι (διαδρομή που δεν έχουμε ξανακάνει ως τώρα) και στη συνέχεια από το παλιό καλντερίμι της Λατούς.
Η πορεία είναι εύκολη και προσιτή ακόμα και σε μη πεπειραμένους ορειβάτες-περιπατητές, δεδομένου ότι, αν εξαιρέσουμε λίγα δύσκολα σημεία, η υπόλοιπη διαδρομή γίνεται σε αγροτικούς δρόμους και μονοπάτια.
ΑΝΑΧΩΡΗΣΗ: από Άγιο Νικόλαο (Κ.Καραμανλή 23, S/M ΒΑΣΙΛΟΠΟΥΛΟΣ), την Κυριακή το πρωί στις 8:00. Η μετάβαση στην περιοχή θα γίνει με δικά μας αυτοκίνητα.
ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑΣ: 4 ώρες (χωρίς τις απαραίτητες στάσεις)
ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 10 χιλιόμετρα
ΑΡΧΗΓΟΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Λεωνίδας Κλώντζας (τηλ.6944782507)
(Όσοι επιθυμούν να μείνουν για φαγητό μετά την εκδρομή θα το δηλώσουν την ίδια μέρα στον αρχηγό)
Περισσότερες πληροφορίες, φωτογραφίες, βίντεο από παλιότερη πεζοπορία της ομάδας, όροι συμμετοχής, εξοπλισμός στο blog του Συλλόγου  ΕΠΟΜΕΝΗ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑ

ΔΙΑΡΚΕΙΑ ΠΕΖΟΠΟΡΙΑΣ: 4 ώρες (χωρίς τις απαραίτητες στάσεις)

ΑΠΟΣΤΑΣΗ: 10 χιλιόμετρα

ΑΡΧΗΓΟΣ-ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ: Λεωνίδας Κλώντζας (τηλ.6944782507)

Περισσότερες πληροφορίες, φωτογραφίες, βίντεο από παλιότερη πεζοπορία της ομάδας, όροι συμμετοχής, εξοπλισμός στο blog του Συλλόγου.

Star Wars: The Rise of Skywalker

12/12/2019 15:55

Star Wars: The Rise of Skywalker (original title)
“Star Wars: Skywalker Η Άνοδος”, παραγωγής 2019, διάρκεια 142’, Αμερικάνικη ταινία, δράση-περιπέτεια-φαντασία, σε σκηνοθεσία Τζέι Τζέι Άμπραμς με τους Κάρι Φίσερ, Μαρκ Χάμιλ, Άνταμ Ντράιβερ, Ντέιζι Ρίντλεϊ, Τζον Μπογιέγκα, Όσκαρ Άιζακ, Άντονι Ντάνιελς, Ναόμι Άκι, Ντόναλ Γκλίσον, Ρίτσαρντ Ε. Γκραντ, Λουπίτα Νιόνγκο, Κέρι Ράσελ, Κέλλυ Μαρί Τραν, Ίαν ΜακΝτίαρμιντ, Μπίλλυ Ντι Ουίλιαμς
Υπόθεση: Η Lucasfilm και ο J.J.Abrams που επιστρέφει στη σκηνοθεσία, ενώνουν για μια ακόμη φορά τις δυνάμεις τους για ένα επικό ταξίδι σε έναν γαλαξία πολύ, πολύ μακριά. Στη νέα ταινία STAR WARS: SKYWALKER Η ΑΝΟΔΟΣ, τον καθηλωτικό επίλογο του θρυλικού saga, θα γεννηθούν νέοι θρύλοι και θα δοθεί η τελευταία μάχη για την ελευθερία.
Προβολές:
Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 21:30
Πέμπτη 19 Δεκεμβρίου 21:45
Παρασκευή 20 Δεκεμβρίου 17:00
Σάββατο 21 Δεκεμβρίου 21:45
Κυριακή 22 Δεκεμβρίου 21:45
Δευτέρα 23 Δεκεμβρίου 19:00
Τρίτη 24 Δεκεμβρίου 21:30
Τετάρτη 25 Δεκεμβρίου 21:30
Κινηματοθέατρο REX / Είσοδος: 5€ Γεν.

Star Wars: The Rise of Skywalker (original title)
Action - Adventure - Fantasy, 2019 | 2h 22min | REX Movie Theatre | Admission: 5€ General
Summary: The surviving Resistance faces the First Order once more in the final chapter of the Skywalker saga.
Director:  J.J. Abrams

Wednesday 25/12 21:30

Το σπίτι του Άη Βασίλη | Santa's House

12/12/2019 15:38